Staplar av böcker. Det är tur vi har bibliotek. De senaste dagarna har jag använt mig flitigt av dem. Det blir nämligen så i veckorna innan en ny resa. 1 september är det slut på hemmadagarna. Då börjar höstens säsong.
Först en resa till Azerbajdzjan. Där handlar det för min del mer om att fräscha upp minnet. Ett par år sedan senast. En dags förberedelser. Inte mer. Jag har ju varit där… sex gånger tror jag.

Trevliga människor på en marknad i Azerbajdzjan
Men sen kommer det nya. I mitten av september ska jag nämligen leda en rundresa i Bulgarien och Rumänien. Även här har jag förstås varit förut. Men aldrig jobbat. Och inte lika mycket som i Azerbajdzjan. Så det är här jag behöver förbereda mig. Med andra ord, det är biblioteken som gäller.
De senaste dagarna har jag alltså lånat reseguider, skönlitteratur, barn- och ungdomsböcker, samt gjort beställningar från bibliotekens källare, magasin. Böcker som kanske inte lånats ut på 30 år. Eller mer. Reseguider och historieböcker från innan kommunismen föll. Även här kan finnas spännande texter och information.
Helt i slutet av september ska jag även till Ryssland. Flodkryssning. Igen. Jag gillar det. Mitt pass ligger därför just nu på ryska ambassaden. Det gäller att planera i tid.
Nu ska jag sluta skriva.
Dags att börja läsa.
Kul! Jag bodde i Bulgarien läsåret 72/73 och har kvar vänner där (också i Sofia). Och vänner som äger hus med rum för urhyrning nära Burgas. Själv bodde jag i Varna. Och min man bodde där i flera år och undervisade bulgarisk turistpersonal i svenska – jag kommunicerar med dem på svenska. Ha’t gott, Tarja
Har du varit där efter 73?
Så duktigt du förbereder dig!
Hehe, nja, om jag inte gjorde det stod jag nog rätt så snabbt utan arbete 😉
Jo. Det är klart. Något måste du ju ha att berätta! Tänkte bara att du går väldigt grundligt tillväga…
Jodå, och nu håller jag på att förbereda mig inför förstkommande resa, till Azerbajdzjan. Fast det kräver inte så mycket, där har jag ju trots allt haft många grupper förut
For en spennende høst! Jeg skal selv til Bulgaria og Romania i andre halvdel av september. Kanskje veiene våre krysses? Lykke til med planleggingen!
Der ser man! Hvordan planlegger du reisen din?
Har en del steder som har stått på ønskelisten i begge landene siden jeg var der sist, så de prioriteres. Skulle egentlig leie bil, men tror jeg klarer meg fint med offentlig transport. Starter i Sofia og jobber meg nordover de neste 10-11 dagene 🙂
Kult! Jeg begynner også i Sofia. Den 16 sept. Hvilken dato begynner du?
Beklager, glemte helt å svare! Jeg starter ikke før 27. september (men drar ganske fort inn i Romania). Skal være 9 dager i Storbritannia først. 🙂 God tur når den tid kommer!
Ja den dagen drar jeg videre til Russland. 🙂