Facebook har blockerats. Även Instagram. De flesta sociala medier fungerar plötsligt inte. Nyhetssidor funkar sådär och om jag lyckas publicera det här vet jag inte.
Igår hamnade jag plötsligt i en stor demonstration. Gröna flaggor. Män med skägg. Ett tiotals ambulanser redo ifall…
Pakistan har tydligen lite oroligheter för tiden. Två döda och hundratals sårade i huvudstaden enligt CNN. Tur att inte jag är där. Fast jag hamnade mitt i här i Lahore. Ja ja, det löser sig nog både för mig och Pakistan.
Själv hade jag tänkt mig söderut ikväll. Till städerna Multan och Bahawalpur. Fast nu kommer jag inte i kontakt med folket där. Kanske man kan ringa till ett hotell eller två. Nättjänsterna funkar nämligen inte. Jag får se hur det går. Annars stannar jag här i Lahore. Det är inte helt fel det heller. Undrar vad som händer imorgon. Hoppas det inte blir mer bråk.